اینترنت و شبکه, نرم افزار و اپلیکیشن

4 دلیل مهم برای مهاجرت از گوگل کروم به فایرفاکس

اگرچه گوگل کروم همچنان محبوب‌ترین مرورگر محسوب می‌شود، ولی این موضوع لزوماً به معنای این نیست که چاره‌ای جز استفاده از آن ندارید. خوشبختانه در زمینه‌ی مرورگرها تنوع خوبی وجود دارد اما حالا در این مطلب قصد داریم مزایای فایرفاکس را نسبت به کروم مطرح کنیم. آیا وقت کنار گذاشتن کروم فرا رسیده؟ در ادامه به ۵ دلیل برای کنار گذاشتن مرورگر کروم و استفاده از فایرفاکس می‌پردازیم.

۱. فایرفاکس رم کمتری نسبت به کروم مصرف می‌کند

آیا شما از جمله کاربرانی هستید که همواره چندین تب را در مرورگر برای ساعات متمادی باز می‌گذارید؟ خوشبختانه با فایرفاکس در چنین شرایطی فشار کمتری به سیستم شما وارد می‌شود. همان‌طور که احتمالا می‌دانید، گوگل کروم بخش قابل توجهی از رم سیستم را اشغال می‌کند که این موضوع می‌تواند منجر به کاهش سرعت سیستم شود.

در مرورگر کروم هر کدام از تب‌ها فرایند پردازشی جداگانه‌ای را ایجاد می‌کنند. اما فایرفاکس در شرایط مختلف از ۴ فرایند پردازشی بهره می‌برد. این یعنی اگر در کروم ۲۰ تب باز کنید، ۲۰ فرایند پردازشی در سیستم ایجاد می‌شود ولی تعداد این فرایندها برای فایرفاکس فقط ۴ تاست. اگرچه این رویکرد گوگل کروم به منظور بهره‌گیری از بیشترین سرعت ممکن عملی شده، اما این موضوع به بهای اشغال بخش قابل توجهی از رم و فشار زیاد بر باتری تمام می‌شود.

به همین خاطر اگر می‌بینید گوگل کروم فشار زیادی به سیستم شما وارد می‌کند، بهتر است از فایرفاکس استفاده کنید و با این کار احتمالا با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

۲. اهمیت بیشتر حریم خصوصی در فایرفاکس

اگر می‌خواهید از مرورگری استفاده کنید که در آن کنترل بیشتری بر نحوه‌ی استفاده از داده‌های خود داشته باشید، فایرفاکس یک گزینه‌ی عالی محسوب می‌شود. این مرورگر به طور مرتب با دریافت آپدیت‌های جدید در این زمینه امکانات بیشتری را دریافت می‌کند و در کل حریم خصوصی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های آن به حساب می‌آید.

فایرفاکس با بهره‌گیری از ابزارهای مسدودکننده‌ای که در اختیار دارد، چیزهایی مانند ردیاب‌های شبکه‌های اجتماعی، کوکی‌های مربوط به ردیابی فعالیت کاربران و حتی ماینرهای رمزارزها را مسدود می‌کند. فایرفاکس در این زمینه گزینه‌های متعددی را برای کاربران ارائه می‌دهد تا بتوانند حد و حدود مربوط به حفاظت از حریم خصوصی خود را تنظیم کنند.

۳. امکانات شخصی‌سازی بیشتر در فایرفاکس

میزان شخصی‌سازی یکی دیگر از مزیت‌های فایرفاکس در برابر کروم است. مرورگر کروم تقریبا در تمام پلتفرم‌ها شکل و شمایل یکسانی دارد. به غیر از مخفی کردن نوار ابزار یا حذف تعدادی آیکون در کنار نوار آدرس، بیشتری کاری برای شخصی‌سازی در کروم می‌توانید انجام دهید این است که ظاهر تب‌ها را تا حدی تغییر دهید.

در فایرفاکس برای شخصی‌سازی به امکانات بسیار بیشتری دسترسی دارید. علاوه بر وجود تم‌های مختلف که می‌توانند ظاهر این مرورگر را جذاب‌تر کنند، می‌توانید از افزوده‌ی Firefox Color هم استفاده کنید که به کاربران اجازه می‌دهد شکل و شمایل مرورگر را با توجه به سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کنند.

۴. بهره‌گیری از افزونه‌های منحصربه‌فرد در فایرفاکس

کروم مجموعه‌ای بسیار گسترده از افزونه‌های متنوع را ارائه می‌دهد اما در این میان فایرفاکس دارای چندین افزونه‌ی منحصربه‌فرد است که برای کاربران کروم ارائه نشده‌اند. برخی از افزونه‌ها به حدی خوب هستند که پس از تجربه کردن آن‌ها احتمالا کاربر دائمی فایرفاکس خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *